468x60
page
جی کوئری چیست

جی‌کوئری یا jQuery یک کتابخانه جاوااسکریپت سبک وزن چند مرورگری می‌باشد که برای ساده کردن نوشتن اسکریپ‌های سمت-مشتری دراچ تی ام ال (HTML) طراحی شده است.[۱] جی کوئری امروزه محبوبترین کتابخانه جاوااسکریپت در حال استفاده است.[۲][۳]

جی کوئری نرم‌افزار بازمتن و رایگان است که تحت دو پروانه GPL و MIT منتشر می‌شود.[۴] دستور زبان جی کوئری به گونه‌ای طراحی شده است که عمل هدایت یه پرونده را اسان تر کرده باشد، بدین صورت که می‌توان حرکات انیمیشین ایجاد کرد و رویدادهای صفحه استفاده کند و به وسیله ان می‌توان نرم‌افزارهای مبتنی بر ای‌جکس را ایجاد و توسعه داد.
جی کوئری همچنین این اختیار را به برنامه نویسان می‌دهد که افزایه‌هایی برای کتابخانه جاوااسکریپت ایجاد کنند.
جدا از این‌ها جی کوئری به توسعه دهندگان این اختیار را می‌دهد که تکه برنامه‌های سطح پایین مبادله‌ای (ارتباط مرورگر با کاربر) و یا انیمیشنی و حتی افکت‌های پیشرفته و سطح بالا و ایجاد اشیا فرضی را ایجاد کنند. به کارگیری همه این اجزای جی کوئری کمک می‌کند صفحات وب قدرتمند و داینامیک (پویا) داشته باشیم.

ویژگی‌ها

جی‌کوئری شامل ویژگی‌های زیر می‌باشد:

  • به عناصر موجود در پرونده دسترسی پیدا کرد و ان‌ها تغییر و دستکاری نمود.
  • کنترل اسان و قدرتمند تر رویدادها(Events)
  • دستکاری CSS
  • ایجاد افکت و حرکات انیمیشین
  • توسعه دادن افزایه‌ها
  • برنامه‌های کوچک سودمند

استفاده

کتابخانه جی‌کوئری معمولاً تنها یک فایل حاوااسکریپت است که شامل همه DOMها و Eventها و افکت‌های و تابع‌های مربوط به ای‌جکس می‌شود. فایل جی‌کوئری را می‌توان به طرق مختلفی به صفحه وب متصل کرد که در ادامه این روش‌ها را معرفی می‌کنیم.

جی‌کوئری همچنین می‌تواند از طریق شبکه توزیع محتوای گوگل در صفحه بارگذاری شود.[۵]

یا از طریق HTTP

مایکروسافت همچنین جی کوئری را بر روی سرویس شبکه توزیع محتوای CDN میزبانی می‌کند.

 

برای استفاده از جی‌کوئری دو شیوه وجود دارد:

  • به وسیله تابع $ که از الگوی factory method ایجاد شده است. این تابع‌ها معمولاً دستورات نامیده می‌شوند.
  • به وسیله توابع prefixed. $ این‌ها توابع سودمندی هستند که مستقیما به اشیا سروکار ندارند.

برای نمونه دسترسی و انجام تغییرات بر روی یک گره DOM با تابع $ شروع می‌شود و به همراه یک رشته انتحاب گر(selector)سی اس اس خواهد امد که در نتیجه جی کوئری می‌تواند به عناصر صفحه وب دسترسی پیدا کند و ان‌ها را دستکاری بنماید. برای مثال:

 

در این خط ابتدا تمام تگ‌های p که quote صفت کلاس ان‌ها است و در تگ div که صفت کلاس ان test است را پیدا کرده و به هرکدام از عناصر پیدا کرده یک صفت کلاس blue اضافه کرده و بعد از ان سرعت حرکت انیمیشنی ان‌ها را اهسته قرار می‌دهد.
در حقیقت توابع $ و add مجموعه عناصر مورد نیاز را واکشی کردند در حالی که توابع addClass و slidedown گره‌های بازگردانده شده تحت تاثیر قرار دادند.

متدها پیشوندی. $ متدهای مفید و اسانی هستند که تنظیمات و رفتارهای سراسری را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای مثال در ادامه از از تابعی به نام each استفاده کرده‌ایم:

 

این تابع ارقام ۲۳۴ را در پرونده می‌نویسد.

این امکان وجود دارد که در خواست‌های مبتنی بر ای اجکس را از طریق $.ajax و متدهای وابسته انجام دهیم و تبادل داده انجام دهیم.

در این مثال برنامه داده‌های name=john و location=boston را به صفحه some.php ارسال می‌کند و وقتی این درخواست با موفقیت به پایان رسید تابعی فراخوانده می‌شود تا این اتفاقات را به کاربر اعلام کند.

JQuery logo text.svg
طراح(ها) جان رزیگ
توسعه‌دهنده(ها) تیم جی کوئری
اولین نسخه ۲۰۰۶
آخرین نسخهٔ پایدار ۱٫۸٫۲ / ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۲؛ ۱۹۵ روز پیش
زبان‌های برنامه‌نویسی جاوااسکریپت
سیستم‌عامل چندسکویی
زبان‌های قابل دسترس انگلیسی
وضعیت توسعه فعال
گونه چارچوب نرم‌افزاری تحت وب
پروانه دو پروانه:
GPL and MIT
وب‌گاه  jquery.com

 

 

 view 8,913 بازدید
آخرین اخبار